Chylonia

Serwis poświęcony dzielnicy Gdynia Chylonia

Wiadomości

Gdynia: trudności pieszych na pl. Dworcowym w Chyloni

Zobacz jak postępują prace na pl. Dworcowym

- Czy dojście do stacji SKM Chylonia musi być tak utrudnione podczas przebudowy pl. DworcowegoMapka? Trzeba nadkładać sporo drogi, może udałoby się zmienić organizację dla pieszych i ułatwić przejście - pyta pan Piotr. Urzędnicy odpowiadają, że obecne rozwiązanie - według wykonawcy - jest jedynym bezpiecznym dla pieszych.



Przypomnijmy:

 1. Warta blisko 46 mln zł budowa węzła Chylonia ma się zakończyć pod koniec 2021 roku.
 2. W jej ramach zamknięto pętlę autobusową przy dworcu SKM Chylonia.
 3. Obecnie trwają prace przy budowie parkingu podziemnego.
 4. Zmieniła się też organizacja ruchu dla pieszych.
 5. Prace wykonuje wybrane w przetargu konsorcjum Roverpol - Rover Infraestructuras.

Uwagi nie pierwszy raz



Pierwsze zmiany, które zaszły w lutym, szybko skrytykowali mieszkańcy dzielnicy. Mieli pretensje o bałagan na placu, kałuże, a do tego panujące tam ciemności po zmroku.

graf. Trojmiasto.pl
Gdyńscy urzędnicy potwierdzili, że głosy niezadowolenia mieszkańców trafiły także do nich. Swoje uwagi skierowali do wykonawcy i pojawiły się efekty.

- Krawężniki przy przejściu dla pieszych zostały obniżone. Wykonawca został także zobowiązany do niezwłocznego prawidłowego i zgodnego z warunkami umowy wykonania prac związanych z oświetleniem i organizacją ruchu pieszych na wysokości budynku dworca PKP. Ustawiony został maszt oświetleniowy w narożniku placu Dworcowego (w obrębie rejonu budynku dworca PKP i parkingu pobliskiego sklepu), co zapewniło oświetlenie dojścia do peronów SKM - mówiła wówczas Agata Grzegorczyk, rzecznik UM w Gdyni.

Pytania o lepsze dojście



Ale mimo poprawy sytuacji na remontowanym placu, wciąż jest tu sporo do zrobienia. Tym razem mieszkańcy zwracają uwagę, że organizacja ruchu wymusza znaczne nadkładanie drogi przez pasażerów próbujących dostać się na stację SKM od strony Cisowej.

Zobacz pl. Dworcowy przed rozpoczęciem prac



- Może udałoby się jakoś inaczej zorganizować dojście, żeby nie trzeba było nadkładać tyle drogi. Obecnie trzeba dotrzeć aż do marketu Biedronka. Może udałoby się wykorzystać parking innego dyskontu oraz pusty plac po targowisku, by stworzyć dojście po drugiej stronie wykopu? - zastanawia się pan Piotr.
Przypomnijmy, że targowisko przestało funkcjonować krótko przed rozpoczęciem przebudowy pl. Dworcowego. Sęk w tym, że to teren należący do PKP.

Władze miasta tłumaczą, że najważniejsze jest bezpieczeństwo, za które odpowiada wykonawca.

- Musimy pamiętać, że plac Dworcowy jest w tej chwili placem budowy. Jako piesi korzystamy z niego tylko na ściśle określonych warunkach wyznaczonych przez wykonawcę, który odpowiada na tym terenie za nasze bezpieczeństwo. Wykonawca wytyczył bezpieczne przejście. Inne rozwiązania, choć być może wygodniejsze dla mieszkańców, nie byłyby bezpieczne ze względu na prowadzone na placu budowy prace - wyjaśnia Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni.

Co z kostką brukową?



To jednak nie są jedyne kwestie nurtujące mieszkańców w związku z prowadzoną inwestycją.

W ostatnich dniach w Raporcie z Trójmiasta pojawił się wpis dotyczący kostki na pl. Dworcowym, która w związku z pracami budowlanymi znika i nie wiadomo co się z nią stanie.

Raport z Trójmiasta

Czy zabytkowa przedwojenna kostka granitowa 20 cm x 20 cm z przebudowywanego placu Dworcowego w Gdyni Chylonii pójdzie na zniszczenie ? Część zapewne została już wywieziona na wysypisko, jeszcze sporo zapewne zostało, czy miasto zajmie się tym żeby ją gdzieś wykorzystać ?

- Demontowana kostka brukowa z chylońskiego placu Dworcowego trafia do baz materiałów do ponownego użytku. Kostka ta nie jest ani wyrzucana, ani niszczona. Drogowcy z ZDiZ potwierdzają, że nadaje się ona do ponownego wykorzystania przy okazji kolejnych remontów w innych częściach - odpowiada Marek Łucyk.

Zdjęcia dzielnicy Chylonia

  Pozostałe wiadomości z dzielnicy Chylonia

  Pozostałe newsy

  Forum dzielnicy Chylonia